İçeriğe geç

Adım Adım VoIP

Kategori: Voip Hizmetleri

Adım Adım VoIP

Adım Adım VoIP

VoIP Nedir?

Vo-IP, “Voice Over Internet Protocol” açılımının kısaltılmış şeklidir, Internet üzerinden noktalar arası sesli görüşme imkânını sunan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. VoIp kelimesini Türkçeye çevirecek olursak  ‘Internet üzerinden sesli görüşme’ olarak ifade edebiliriz, yine de biz VoIp olarak kullanmaya devam edelim.

VoIp ile sesli görüşme ücretsiz midir?

Size bunu bir örnek ile açıklamaya çalışacağım; 10 şubeli bir yapı olduğumuzu düşünelim. Merkezimiz ve şubelerimizde bulunan DSL hatlarımıza takacağımız her bir VoIp cihaz ile VoIp networkümüzü oluşturduğumuzu varsayalım, kendi VoIp ağımızda bulunan herhangi bir nokta, yine kendi voip networkümüzde bulunan herhangi bir nokta ile süre kısıtlaması olmadan internet bağlantımız olduğu sürece ücretsiz olarak görüşebilmektedir. Ancak bu hatlar dışarıya kapalıdır, yani harici bir hattı arayamazlar, sadece diğer noktalardaki Voip cihazlarına bağlı olan hatlar aranabilmektedir.

Her sistemci en az bir kez de olsa bir VoIp sistemi ile tanışmak ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyecektir, bu nedenle öncelikle belirtmek gerekir ki;

Vo-IP, çok basit yapılardan çok kompleks yapılara kadar uzanabilir. Vo-IP yi kompleks hale getiren sebepler çok şubeli bir yapıya sahip olmak, şehirlerarası veya uluslar arası Vo-IP network’e sahip olmayı istemek gibi nedenlerde olabilir.

VoIP Nasıl kullanabiliriz?

VoIP telefon çağrılarından kaynaklanan adımlar ve ilkeler, geleneksel dijital telefona benzer ve işaretleme, kanal ayarı, analog ses sinyallerinin sayısallaştırılması ve kodlama yapılmasını içerir. Bir devre anahtarlı ağ üzerinden iletilmesi yerine; dijital bilgi paketlenir ve iletim, paket anahtarlı bir ağ üzerinden IP paketleri halinde oluşur. Ses ve videoları ses codec’leri ve video codec’leri ile kodlayan özel medya teslim protokollerini kullanarak ses akışlarını aktarırlar.

Uygulamada gereksinimlerine ve ağ bant genişliğine dayalı olarak ortam akışını optimize eden çeşitli kod çözücüler bulunmaktadır. Bazı uygulamalar dar bantlı ve sıkıştırılmış konuşmaya dayanırken diğerleri yüksek güvenilirliğe sahip stereo kodekleri destekler. Bazı popüler kod çözücüleri arasında, sadece iGO olarak bilinen popüler açık kaynak kodlu ses codec’i olan G.711 sürümleri bulunur. Bu codec, yalnızca G.729 olarak adlandırılan ve her yönde 8 kbit / s kullanan bir kod çözümüdür.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir