İçeriğe geç

VoIP Kullanım Alanları

Kategori: Voip Hizmetleri

VoIP Kullanım Alanları

VoIP Nedir?

“VOICE OVER IP“, internet üzerinden telefon müzakeresi yapabilme olanağı sunan bir haberleşme teknolojisidir. Sesin voip aletleri sayesinde sıkıştırılarak eş vakitli olarak hedef noktaya kadar internet üzerinden data olarak gönderilmesi, hedef noktada sıkıştırılmış olarak gelen sesin eş vakitli olarak açılarak müzakerenin yapılmasını sağlayan protokollerin bütünüdür. Ses iletişimine yeni bir boyut getiren VOIP teknolojisi kullanan IP telefonlar, değişik bir telefon santrali kullanmasına gerek kalmadan mevcut internet ağını kullanan aletlerdir. İnternet protokolü üzerinden gerçek vakitli ses mesajımı sağlayan altyapıyı firmanızın altyapısına entegre ederek, iletişim fiyatlarınızı düşürebilir ve rekabet gücünüzü arttırabilirsiniz .

VoIP Kullanım Alanları

Büyük veyahut küçük ölçekli şirketler , kendi hudutları içerisinde ücretsiz ve şehirler arası veyahut ülkeler arası haberleşmelerde ise konuşma fiyatlarını düşünerek konuşmak için VOIP teknolojisinden istifade edilir. Üniversitede, hastaneler, kamu kuruluşları, bankalar, çağrı merkezleri Voip teknolojisi kullanan şirketlere örneklerden bir kaçını oluşturmaktadır .

VoIP Hizmetinin Avantajları Nelerdir?
  • Günümüzde kullanınan telefon şebekeleriyle sağlanan ses hizmetinden çok daha düşük bir maliyete sahiptir. Yakın veya uzak mesafeler ile telefon iletişim maliyeti çok daha ucuz ya da bedava olabilmektedir.
  • VOIP cihazlarının işgal ettiği bant genişliği çok düşüktür. Bu sebeple kullandıkları data hatlarında herhangi bir yavaşlamaya neden olmazlar .
  • VOIP teknolojisi ile çalışan ürünler kolay bir şekilde mevcut sisteme entegre edilebilir.
  • Düşük yatırımı maliyeti ile kesintisiz ve yüksek ses kalitesine erişebilinir.
  • Farklı birimlerde farklı santraller kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Çünkü merkezi anahtarlama mantığı ile çalışır.
  • Telefon desteklerse, bir telefona birden fazla hat ataması yapılabilir.
  • IP telefonlar , PSTN (genel anahtarlı telefon ağı) telefonlarla yapılamayan çok katılımcılı telefon görüşmesi yapma imkanı sağlar.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir