İçeriğe geç

VoIP Hakkında

Kategori: Voip Hizmetleri

VoIP Hakkında

VoIP Nasıl Çalışır ?

Sayısal formattaki ses, veri paketleri olarak karşıya yollanmakta ve karşı tarafta tekrar dijital ses haline dönüştürülmektedir.Sayısal format daha iyi kontrol edilebilmektedir.Çünkü;  sıkıştırabilir, yönlendirebilir ve daha iyi bir formata çevrilebilmektedir.

Özetle VoIP , analog ses (bakır telefon kabloları ile iletilen ses) sinyalini alarak dijital sinyallere dönüştüren ve bu sinyalleri internet üzerinden ileten bir teknolojidir.

VoIP Hakkında

VoIP’in analog hatlara göre Avantajları nedir ?

  • VoIP hesabınız ile diğer voip hesaplarını ücretsiz arayabilir veya çağrı alabilirsiniz.
  • Değişik servisleri birleştirerek iletişiminizi ücretsiz ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.Aşağıdaki linklerden bu konuyla ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.
  • Ücretli kullanımlarda VoIP hesabınızda kredi olmasa bile yine diğer voip hesaplarını ücretsiz arayabilir veya çağrı alabilirsiniz.Aylık sabit ücret yoktur.Kullandığınız kadar ödersiniz.
  • İnternet tabanlı olduğu için dünyanın her yerinde VoIP hesabınızı kullanabilirsiniz.Bundan dolayı gittiğiniz her şehir veya ülkede yeni numara almanıza gerek yoktur.
  • VoIP cihazları dışında cep telefonunuza kurduğunuz programlarla mobil olarak VoIP teknolojisini kullanabilirsiniz.
  • Geri Arama özelliğini kullanarak elinizde akıllı telefon bulunmasa bile çağrı attığınız santral tarafından aranarak santrale bağlanabilir ve uluslararası konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

VoIP Hakkında

VoIP’in analog hatlara göre Dezavantajları nedir ?

  • VoIP’i kullanabilmeniz için internetin olması şarttır. Ama son zamanlarda geliştirilen çözümlerle internetin olmadığı yerlerde de VoIP’in kullanımı sağlanmaktadır.Buna örnek olarak Geri Arama özelliği (callback) gösterilebilir. Siz numarayı çaldırıp kapattığınızda santral sizi geri arar ve size bir hat verir.Farklı bir yöntem ise bulunduğunuz ülkeye ait bir numarayı aradığınızda sizi başka ülkedeki bir kişiye bağlaması.
  • Bu çözümlere rağmen VoIP yine de bağımlı bir teknolojidir.VoIP’i kullanmak için aradaki bağlantıyı diğer iletişim teknolojileriyle yapmak zorundasınız.(GSM hattı, Sabit hat gibi…)
  • Bir başka dezavantaj ise güvenlik. Yeni gelişen bir teknoloji olduğu için güvenliğinde sürekli açıklar bulunmaktadır.Buna uygun şifreleme teknolojileri ise VoIP ile aynı hızda gelişmektedir.

VoIP  altyapısında  kullanılan  Ses  Sıkıştırma Biçimleri / Ses  Kodekleri  Nelerdir ?

 
VoIP’te Kullanılan HD Codec’ler 

G.722 – 64Kbps |  G.711 Codec’nin kardeşi ve çok daha gelişmişi olan G.722, işlemci gücü kullanımı, bant genişliği konusunda aynı miktarları harcarken ses kalitesi konusunda 2 kat daha fazla performans sağlamakta.Bugün birçok VoIP donanım üreticisi, bu codec’in lisansının bitmesinden dolayı 2010′dan bu yana donanımlarındaki çiplerine bu codec’i eklemeye başlamışlardır.

AMR-WB – 24Kbps | Bu codec’e  G.722.2 ‘de denmektedir.Bunun nedeni ise G.722 codec’nin sağladığı ses kalitesini 24Kbps’lik bant genişliğinden vererek kendisini G.722′nin önüne geçirmiştir. Bu Codec, France Telecom ve Ericsson liderliğinde yaygınlaşmaya çalışmaktadır.Masaüstü voip telefonlarında bu codec’i daha sık göreceğinizi söyleyebiliriz.

SILK – 40kbps | Skype programında kullanılan codec’tir. SILK’in dezavantajı en az 40kbps’lik bir bant genişliği ve güçlü bir işlemci gücü istemesidir.Bu gerekenler karşılanmadığı takdirde görüşmede kopmalar meydana gelmektedir.

Voip’te Kullanılan Standart Codec’ler

G.711 – 64Kbps |  Yüksek bit oranlı bir ITU standart kodeğidir. Modern sayısal telefon ağının anadili denmektedir.Analog sabit hatlarda kullanılan ses sıkıştırma biçimidir.Ses kalitesi çok yüksektir ama aynı oranda harcadığı bant genişliği de çok yüksektir.Bant genişliği kullanımı 84Kbps’ye kadar çıkabilmektedir.Fakat günümüzde gelişen bant genişlikleriyle bu özelliği sorun olmaktan çok bir avantaja dönüşmüştür.

G.729 – 8Kbps |  Bu ses sıkıştırma kodeği g.711′e göre oldukça az bir bant genişliği kullanarak ses iletişimini sağlamaktadır.Fakat tahmin ettiğiniz gibi bant genişliği düşün olduğundan ses kalitesi de g.711′e göre çok düşüktür.Genellikle konferans aramalarında tercih edilir.Lisanslı bir kodektir ücret ödeyerek satın almanız gerekir.

G.723.1 – 6.3Kbps veya 5.3Kbps |  Bu Yine Sipro şirketine ait başka lisanslı bir kodektir.G.729 kodeğine göre daha da düşük bir bant genişliği kullanarak iletişimi sağlar. ITU’nun zamanında 28.8 ve 33Kbit/s özellikteki modemlerde kullanılması için açtığı bir yarışmada kazanan kodektir.Lisans süresi 2014 yılında bitmektedir.

GSM – 13Kbps | GSM Ağ’larında kullanılmak üzere Avrupa Telekomünikasyon Enstitüsü tarafından geliştirilen bir ses sıkıştırma biçimidir.Bu kısaltmayla aynı zamanda bir ses kodeği oluşturulmuştur. IP-PBX Santrallerde, VoIP Softphone dediğimiz uygulamalarda  bu ses kodeği lisans sıkıntısı olmadan kullanılmaktadır.

SPEEX – 13.3Kbps – 22.4Kbps  | Bu ses sıkıştırma biçimi tamamen ücretsiz patentsiz herkesin kullanımına açık bir kodektir. Düşük özellikli voip uygulamalarında kodek sıkıntısını çözmeyi amaçlamaktadır.İnternet uygulamarıyla tam uyumlu olarak çalışabilemektedir.Speex’in bu özelliği onun esnekliğinden gelmektedir fakat bu esneklik aynı zamanda kendisinin bir işlemci canavarı olmasını sağlamaktadır. Kendisi G.729 , G.726 ve GSM kodeklerinden çok daha fazla işlemci gücü harcamaktadır.

iLBC 13.3Kbps – 15.20Kbps – Açılımı internet Low Bitrate Codec demektir. Tamamen IP üzerinden ses iletişiminin artması ve gelişmesi için üretilmiştir. Bu kodek çok az bant genişliğinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Kalitesi G.729A kodeğinden daha iyidir,işlemci gücünü kullanma kapasitesi G.729A ile aynıdır.İnternet bağlantısından dolayı paket kayıplarına karşı çok daha dayanıklıdır.Lisanslı bir kodektir, modifiye etmek için gerekli izinleri almanız gerekir.Ücretsiz dağıtılmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir