İçeriğe geç

VoIP Nedir ve Nasıl kurulur ?

Kategori: Voip Hizmetleri

VoIP Nedir ve Nasıl kurulur ?

Hızla gelişen teknolojiyle beraber, bu teknolojiyi yapısında barındırmak isteyen işletmelerin artan maliyetlerinin üzerine bir nebze de olsa su serpen bir yenilik: Vo-IP

Her sistemci en az bir kez de olsa bir VoIp sistemi ile tanışmak ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyecektir, bu nedenle öncelikle belirtmek gerekir ki;

Vo-IP, çok basit yapılardan çok kompleks yapılara kadar uzanabilir. Vo-IP yi kompleks hale getiren sebepler çok şubeli bir yapıya sahip olmak, şehirlerarası veya uluslar arası Vo-IP network’e sahip olmayı istemek gibi nedenlerde olabilir.

Vo-IP kompleks yapılarda uzmanlık gerektiren bir konu olarak karşımıza çıkar. Firmaların maliyetlerini düşürmeye yönelik olan çalışmalarınız yanlış konfigürasyon, yanlış ürün seçimi vb. konulardan ötürü artı maliyetler ve dahası sistemin çalışmaması gibi konularla geriye yansıyabilir. Vo-IP hizmetini sağlayan Servis Sağlayıcılar çok kompleks yapılarda özel eğitimlerden geçirilmiş Vo-IP uzmanları çalıştırmaktadırlar.

VoIP Nedir ve Nasıl kurulur ?

VoIP Nedir ve Nasıl kurulur ?

 

VoIP Nedir?

Vo-IP, “Voice Over Internet Protocol” açılımının kısaltılmış şeklidir, Internet üzerinden noktalar arası sesli görüşme imkânını sunan bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.VoIp kelimesini Türkçeye çevirecek olursak  ‘Internet üzerinden sesli görüşme’ olarak ifade edebiliriz, yine de biz VoIp olarak kullanmaya devam edelim.

VoIp ile sesli görüşme ücretsiz midir?

Size bunu bir örnek ile açıklamaya çalışacağım; 10 şubeli bir yapı olduğumuzu düşünelim. Merkezimiz ve şubelerimizde bulunan dsl hatlarımıza takacağımız her bir VoIp cihaz ile VoIp networkümüzü oluşturduğumuzu varsayalım, kendi VoIp networkümüzde bulunan herhangi bir nokta, yine kendi voip networkümüzde bulunan herhangi bir nokta ile süre kısıtlaması olmadan internet bağlantımız olduğu sürece ücretsiz olarak görüşebilmektedir. Ancak bu hatlar dışarıya kapalıdır, yani harici bir hattı arayamazlar, sadece diğer noktalardaki Voip cihazlarına bağlı olan hatlar aranabilmektedir.

Harici hatları arayabilmek için ise bir Voip hesabınızın olması gerekmektedir. Bu Voip hesabı ile SIP Server’a oturum açılır ve görüşme sağlanabilir.

SIP Server Nedir?

Session Initiation Protokol (SIP), oturum başlatma protokolü olarak adlandırılır, bu protokol data hatları üzerinden multimedya oturumlarının başlatılması, yönetimi ve sonlandırılması gibi işlevleri gerçekleştirir. Her Voip cihazı içerisinde Sip hesap tanımlaması yapılır ve bir SIP Server’a oturum açılır.

Açık bir şekilde ifade etmek gerekirse;

Harici olan normal telefon hatlarını (PSTN, GSM vs.) arayabilmek için bir Voip hesabınızın olması gerekmektedir, bu Voip hesabı SIP Server barındıran Servis Sağlayıcılardan alınabilir. Global Telekom http://www.globaliletisim.com.tr , Borusan telekom http://www.bnet.net.tr ve SuperOnline http://www.superonline.com Vo-IP servis sağlayıcılarından bazılarıdır.

 

Voip hesabı tahmin edebileceğiniz gibi ücretlidir ve Sip Server üzerinden arayacağınız harici hatlar içinde ücret tarifeleri mevcuttur, bu ücretler normal telefon ücretlerine nazaran daha ekonomiktir. Yukarıdaki yazımızda Voip ile sesli görüşmenin ücretsiz olduğunu belirtmiştik, buradaki yazımdan da anlayacağınız üzere eğer bir Servis Sağlayıcıdan Voip hesabı alınacak ise bu ücrete tabidir, harici numaralara yapılan aramalarda ücretlendirilir, kendi Voip networkünüz arasında olan görüşmeler yine ücretsizdir ancak arada bir SIP Server olursa şube başına aylık 7 ile 20 YTL arasında değişen sabit ücretler ödenecektir. Bir Voip Servis Sağlayıcı dan bu hizmeti almanız durumunda telefon faturalarınız Türk Telekomdan değil Servis Sağlayıcıdan gelmeye başlayacaktır

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir