İçeriğe geç

VoIP Hizmeti

Kategori: Voip Hizmetleri

Voip Hizmeti

VoIP  Nedir?

Voip, Voice Over Internet Protocol’ün kısaltmasıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi internet üzerinden ses görüşmesi diyebiliriz. Yeni nesil Telekom  operatörleri VoIP teknolojisini kullanarak hizmet vermektedir.

Peki internet üzerinden telefon müzakeresi (VoIP) nasıl yapılır?
İki kullanıcı arasında VoIP kullanılarak yapılan görüşme sırasında sesler belli kodeklerle alınır/verilir. Örnek vermek gerekirse, görüşme yapılırken bizim sesimiz karşı tarafa belli kodekler halinde şifrelenerek internet üzerinden gönderilir. Gönderme durumu mevzubahis olduğu için bu ses kodekleri paketler halinde internet üzerinden upload edilir. Karşı tarafın sesi de aynı şekilde kodekle şifrelenerek internet üzerinden bize gelir. Bu vaziyette da ses kodekleri paketler halinde internet üzerinden download edilmiş olur.. VoIP, arkaplanda ansızın fazla değişik protokoller kullanmaktadır.Türkiye’deki operatörler tarafından çoğunlukla SIP protokolü seçenek edilmektedir.

VoIP Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  1. VoIP, telekom fiyatlarını azaltır. Cosmoscell Bilişim ve Telekomünikasyon’un tarifelerini kullanarak %50 ile %90 arası tasarruf sağlamak olasıdır. Sabit telefon numaralarınızı taşımanız vaziyetinde internet (VoIP) üzerinden hizmet almaya başlar. Cosmoscell Bilişim ve Telekomünikasyon’a taşınan numaralarınız için sabit fiyat ödemezsiniz.
  2. Ip Santral Sistemi (IpPBX) ile kullanarak şirketinizin iletişiminde esnek analiz eder sunar. Bir şirket merkezinde bulunan IpPBX ile ansızın çok şubesi yararlanabilir. Tüm şubeler aralarında ücretsiz görüşebilir. Dünyanın neresinde olursanız olun santralinize dahili olarak bağlanabilir. Mevcut voip hesabınızdan aramalarınızı gerçekleştirebilir ve arama karşılayabilirsiniz.
  3. VoIP kullanılarak yapılan aramalarda kanal sınırlaması yoktur. Eş vakitli (simultane) çağrı sayısını belirleyen öğe internet band genişliğidir. ADSL teknolojisini kullanarak dahi simultane maksimum 10 kanal arama yapılabilmekte veya alınabilmektedir. Kullanılan internet teknolojisine göre bu sayı değişmektedir.
  4. VoIP numaralarını tahsis etmek hızlı ve fiyatsızdır. 0212, 0216, 0312 gibi coğrafi numaralar ve 0850’li (Konumdan Bağımsız) numaralar VoIP alt yapısı kullanılarak çağrı almaktadır. Bu numaraları tahsis etme işlemleri hızlıdır. Cosmoscell Bilişim ve Telekomünikasyon’dan numara tahsis etme işlemleri maksimum 15 dakika zamanınızı almaktadır.
  5. Windows, Iphone ve Android telefonunuza yüklenen uygulamalar ile sabit numaranızdan çağrı alabilir ve arama yapabilirsiniz.

VoIP teknolojisi, internet alt yapısıyla kullanılması nedeniyle ses kalite problemi hayata gibi kaygılar akla gelebilir. Ancak hizmet alınan VoIP operatörünün alt yapısının kaliteli olması vaziyetinde ve lokasyonda kullanılan internet tarafında bir mesele olmadığı sürece bu tarz problemler yaşanması pek mümkün değildir.. Bir çağrı için çok az band genişliği kullanıldığı için lokasyondaki internet ADSL dahi olsa mesele yaşanmayacaktır. Ama internetinizde ara ara kopmalar yaşanıyorsa bu ses kalitesini etkileyecektir. İnternetinizin tamamiyle kopması gibi vaziyetlerde ise Cosmoscell Bilişim ve Telekomünikasyon’dan tahsis ettiğiniz veya taşıdığınız bir numara evvelce belirlemiş olduğunuz bir GSM numarasına otomatik olarak yönlenir. Bu numaranıza gelen aramalar otomatik olarak cep telefonunuza gelir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir