İçeriğe geç

Voice Over Internet Protocol (VoIP)

Kategori: Voip Hizmetleri

VoIP Nedir?

VoIP diger adıyla Voice Over Internet Protocol’u yani telefon görüşmeleri için kullanılan yeni bir teknolojidir. VoIP in açılımı “Voice over Internet Protocol”dur ve “telefon görüşmeleri için İnternet kullanımı” demenin teknik biçimidir. VoIP teknolojisi ile var olan iş, ev veya cep telefonunuzu her zaman ki gibi kullanmaya devam ederken aramalarınız İnternet bağlantınız üzerinden gönderilir.

Voice Over Internet ProtocolVoip çalışma mantığı ve kullanımı

Voip iki farklı şekilde hizmet vermektedir.

1- Sadece belirli yerler ve kişilerle görüşmek için voip cihazı ve internet bağlantısına ihtiyaç duyan dışa kapalı voip ağı. Bu genellikle firmanın şubeleri arasında sıklıkla kullanılan maliyeti düşüren bir yöntemdir. Fakat bu yöntemle dış hatlarla görüşmek mümkün değildir.

2- Hem kendi voip ağımızla hemde diğer dış hatlarla (yurtdışı, yurtiçi sabit hatlar ve cep telefonları) görüşmeler için kullanılan voip sistemi. Bu sistemin kullanılabilmesi için öncelikle bize bu hizmeti sunan firmanın SIP Serveri üzerinde kullanıcı adı ve şifre ile oturum açılması gerekmektedir. Daha sonra istenilen görüşmeler gerçekleştirilebilir. Bu hizmet tamamen ücretsiz değildir.

Voip kullanımının dezavantajları.

1-İnternet Erişimi: Günümüzde her bilgisayarın ve cep telefonunun internet erişimi olduğu düşünüldüğünde bu durum pek bir sorun gibi görünmemektedir. Fakat ses sinyallerinin sorunsuz şekilde iletilebilmesi için geniş bantlı, hızlı bir internet erişimine ihtiyaç duyulması özellikle mobil telefonlar üzerinde ki görüşmelerde problem oluşturabilmektedir.

2- Bağımlılık: Voip, çeşitli firmalar tarafından sunulan üyelik ve sabit bir ücret karşılığında kullanılan bir hizmettir. Yani bilgisayarınıza ve telefonunuza voip programı kurarak hemen kullanmaya başlayamazsınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir