İçeriğe geç

Izinsiz Gönderilen SMS ve E-Postalara Para Cezası

Kategori: Toplu SMS

Izinsiz Gönderilen SMS ve E-Postalara Para Cezası

TBMM Genel Kurulu’nda, elektronik ticaretin düzenlenmesine yönelik kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı.

24 Ekim 2014 tarihi itibariyle Meclis onayından geçen E-Ticaret yasasına göre; alıcının onayı olmadan gönderilen ticari elektronik iletilere idari para cezaları uygulanacak. 4 yılı aşkın süredir Meclis onayından geçmesi beklenen ve sonunda yasalaşan E-Ticaret Yasası kapsamında, kimden geldiği belli olmayan SMS ve E-Postalara 1000 lira ile 10 bin lira arasında değişen idari para cezaları verilecek.

6563 nolu Yasa Uygulanmaya başlandı fakat pek fazla şikayet gitmiyor anladığım kadarıyla. Çünkü spam emailler devam ediyor hem de artarak. Bence bunun en büyük sebebi kullanıcıların şikayeti savcılığa gidip yapacağını sanması.

Izinsiz Gönderilen SMS ve E-Postalara Para Cezası

Oysa BTK nın sitesinden online şikayet edebilirsiniz izinsiz gelen email ve sms’leri. Bildiğiniz üzere 6563 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60’ıncı maddesi gereğince 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren tüketicilere ve kullanıcılara izinsiz olarak gönderilen SMS ve e-postalar için cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Izinsiz Gönderilen SMS ve E-Postalara Para Cezası

Ama izinsiz gönderilen e-postaları,SMS’leri nereye şikayet edeceğiz? Bunun için BTK(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’nın ve Türkiye.gov.tr  sitesindeki aşağıdaki adresleri kullanabilirsiniz. Sitede bulunan form aracığıyla üye olduktan sonra şikayetlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Şikayet etmediğiniz sürece memnun olduğunuzu düşünerek göndermeye devam edeceklerdir.

NELER DEĞİŞİYOR?

-Ticari amaçlı SMS ve e-posta gibi iletiler, sadece tüketicilerin onayı alınarak gönderilebilecek.

-Yeni dönemde SMS ve e-postanın yanı sıra telefon, çağrı merkezi, faks ve otomatik aramalar da müşterinin izni olmadan yapılamayacak.

-Elektronik iletiye onay veren müşteriler, daha sonra bu izinden vazgeçerek, ret edebilecek

-Müşterilerin, şirketlere göndereceği ret SMS’lerinden ücret alınmayacak.

-Şirketler, müşterilerin ret mesajı göndermesi durumunda 3 gün içerisinde reklam mesajlarını durdurmak zorunda.

-Müşterilerin, pazarlama kampanyaları için izin alma mesajlarına cevap vermemesi durumunda ret sayılacak.

-Kullanıcılar, onay vermediği halde mesaj gönderen şirketleri Gümrük Bakanlığı’na 6 içinde şikayet edebilecek.

İzinli Veri Tabanını Nasıl Oluşturabilirim?

İşletmeniz için izinli veri tabanı oluşturmanın ve gönderimlerinize özgürce devam etmenin bir yolu var! Bunun için Mobildev İnteraktif Servisleri kullanabilirsiniz. Bu servisler sayesinde interaktif kurgular oluşturabilir ve hedef kitlenizden izin alabilirsiniz. Geri dönüş oranlarının oldukça yüksek olduğu interaktif servisler sayesinde izne yönelik cevaplar alır ve veri tabanınızı izinli hale getirebilirsiniz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir