İçeriğe geç

True Tone Teknolojisi Nedir ?

Kategori: Teknoloji

True Tone Teknolojisi Nedir ?

True Tone Teknolojisi Nedir ?

True Tone teknolojisi, Apple tarafından yeni iPad Pro 9.7 inç modeli ile beraber kullanıma sunulan bir ekran teknolojisidir. True Tone teknolojisi sayesinde ekranların değişen ortam şartlarına göre parlaklık ve renk değerlerinin aktif olarak değişmesi sağlanır. Bu şekilde güç tasarrufu da sağlanıyor.

Yeni ekran teknolojisi ortam ışık sensör sistemlerine oldukça benzer bir şekilde çalışıyor. Yeni sistemde ortamın parlaklık değerine göre doğrudan akıllı telefonun ya da tabletlerin parlaklık değerleri değiştiriliyor.

Bu teknolojinin temelinde beyaz ışık dengeleme sistemi olarak adlandırılabilir. iPad ekranı ihtiyacınız olan ekran parlaklık miktarını otomatik olarak dengeleyebilir. Örneğin, karanlık ortamlarda göz sağlığı açısından ekran parlaklığının düşmesi, beyaz ışık miktarının azalması ve gece modu gibi sarı ışığın beyazı dengelemesi gibi önlemler faydalı olacak ve çalışma deneyiminizi olumlu etkileyecektir.

Attığı bu adımlarla ve yeni modellerle iPhone 8 akıllı telefonlarına kadar olan süreyi biraz daha doldurma çabasında olan marka sadece donanım bazlı değil yazılım teknolojilerinde de birçok yeniliğe imza atmaya başladı. iOS 10.3 güncellemeleri, MacOS güncellemeleri bir yana dursun yeni iPad Pro serisinde kullanılan öyle bir teknoloji var ki Apple’ın şimdiden iPhone 8 akıllı telefonları için herkesi düşündürmesine neden oldu. Yeni teknoloji ise tam anlamıyla yeni bir ekran düzeni getiriyor. Özellikle tablet kullanıcıları için büyük bir ayrıcalık olan yeni teknoloji True Tone olarak isimlendirilmiş.

True Tone Nasıl Artılar Getiriyor?

Yeni ekran teknolojisinin öncelikle sağlığa büyük bir artısı var. Uzun süreli akıllı telefon ya da uzun süreli tablet kullanıcılarındansanız düşük ışık altında mavi ışıkların otomatik olarak azaltılması ve renk teknolojisinin değiştirilmesi sayesinde göz sağlığınıza en az zararın gelmesini sağlamış oluyorsunuz. True Tone ile düzenlenen renk sistemi göz yorgunluğunun da önüne geçmek açısından oldukça önemli bir teknoloji. Bunun dışında aktif olarak ışık kontrolü yapıldığı için düşük ya da parlak ışık derecelerinde en net görüntüyü elde etmeniz mümkün oluyor.

Güneş ışığının aşırı yüksek olması nedeniyle ekranların seçilememesi sorunu da böylelikle ortadan kalkıyor. Sadece parlaklık değerlerinde değil renk değerlerinde de değişim sağlandığı için çok daha net görüş elde ediyorsunuz. Son olarak yeni teknolojinin sağladığı büyük faydalardan birisinin de güç tasarrufu olduğunu eklemek gerek. Aktif bir şekilde ekran parlaklık değerlerinin değiştiriliyor olması kullanıcıların pil sürelerini de bir hayli arttırmayı başarıyor.

Özellikle son dönemde akıllı telefon pil sürelerinin ne kadar önemli hale geldiğini düşünecek olursak bu ekstra teknolojilerinde katkısının o kadar fazla olduğunu anlarız. Apple’ın uzuna bir aradan sonra sunduğu yeni teknolojilerden biri olan True Tone teknolojisinin yeni akıllı telefon modellerinde de yer alması bekleniyor. Bakalım yeni teknoloji nasıl tepkiler alacak.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir