İçeriğe geç

Işlemci Sıcaklığı Nasıl Düşürülür ?

Kategori: Genel, ve Teknoloji

Işlemci Sıcaklığı Nasıl Düşürülür ?

Işlemci Sıcaklığı Nasıl Düşürülür ?

İşlemci sıcaklığı çoğu vaziyette hızlı bir şekilde yükselebilen ve kimi vaziyetlerde da düşürülmesi oldukça zor olan bir unsurdur. Bazı sebeplerden dolayı bu sıcaklık düzeyi yükselebilmektedir. Yeniden yükselme olayı kolaylıkla engellenemeyebilir. İşlemci sıcaklık oranı oldukça fazla düzeylere erişmiş ise yapmanız şart olan birkaç işlem var tabi ki. İlk başta işlemci sıcaklığının hangi sebeplerden dolayı üst düzeylere çıkabileceğinden söz edelim.

İşlemcinizi kullanmakta olan yazılımlar eğer çalışır durumda ise ki birçok yazılım işlemciyi kullanabilmektedir; otomatik olarak işlemci sıcaklığı da yükselecektir. Eğer macun ile FAN görevini güzel bir şekilde gerçekleştiriyorsa her hangi bir problem yok ise işlemci sıcaklığı 35 ila 45 arasında kalacaktır ve herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak daha fazla ısılara çıkarsa burda bir sorun var demektir. Ayrıca 99 dereceye kadar da gelebilmektedir ve 100 derece olduğu zaman sistem kendini korumak için yeniden başlatır.

İşlemci Sıcaklığının Yükselme Sebebi Nedir?

Birçok faktör burada etkili olabilmektedir. En önemli faktörlerden bir tanesi de işlemci üzerinde bulunan macundur. Bu macun zamanla kuruyabilmektedir. Macun kuruduktan sonra işlemcinin sıcaklığını, işlemci üzerinde bulunan iletken demire aktaramaz ve FAN da zaten soğuk olan demiri soğutacağından dolayı işlemci sıcaklığı aynı kalır ve daha da yükselir. Yani düşürülemez. Bu nedenle en önemli faktörlerden birisi macundur. Yine bir diğer önemli faktör ise FAN parçasıdır. Bu parça eğer aşırı tozlanmış ise görevini yerine getiremez ve soğutma işlemini gerçekleştiremez. Soğutma işlemini de gerçekleştiremeyeceğinden dolayı işlemci sıcaklığınız aynı kalmaktadır.

İşlemci Macunu Değiştirme ve FAN Temizleme

Yine bu işlemleri yaptığınız takdir de işlemci sıcaklık seviyeniz eski halini alacaktır. İşlemci macununu bilgisayarcılardan kolaylıkla ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. FAN parçası ile birlikte demiri söktükten sonra önceki kuru macunu yavaş bir şekilde kazıyın. Sonra yeni macundan bir nohut tanesi kadar sıkın. Üzerine demiri güzel bir şekilde yerleştirin ve tekrar klipsleri yerine yerleştirin. Sonraında bir saç kurutma makinesi ile basınç oluşturarak FAN pervanesini temizleyin ve artık işlemci sıcaklığınız düşük olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir