İçeriğe geç

LAN, WLAN, VPN, WAN NEDİR?

Kategori: Teknoloji

İnternet ve ağ teknolojileri o kadar gelişti ki, ortaya bir sürü kavram çıktı. LAN, WLAN, VPN, WAN bunlardan en çok duyulanlar. Peki bunların ne gibi farklılıkları var? Bunlarla ilişkili başka kavramlar var mı?

Hangi irtibatı kullanırsanız kullanın, bu ister bir WiFi olsun ister büro etherneti, bir ağın parçasısınız. Bu ağ router, hub, switch, repeater, nic gibi aletlerden oluyor. Bu aletler ihtiyaçlara göre çeşitli topolojiler şeklinde tertip ediyorlar.

LAN Nedir?

Genel olarak en çok bilinen ağ türüdür. “Local Area Network” kelimelerinin kısaltılmışıdır. Yerel bir ağı temsil eder. Sözgelişi bir bölgenin, bir apartmanın veya bir kafenin ağ türü LAN, başka bir deyişle mahalli ağdır. Kullandığımız internet, kablo boyu uzadıkça yavaşlar. Bu yüzden bir LAN’a bağlanarak, hızımızı ve ulaşımımızı arttırırız.

WLAN Nedir?

LAN’ın bir parçası olan WLAN, bu ağdaki kablosuz haberleşmenin oluşturduğu ağı temsil eder. WiFi ise bir WLAN oluşturmak için kullanılan teknolojidir. WiFi birkaç yüz metreye dek tekrarlanan sinyaller şeklindedir. Ancak WLAN, LAN gibi geniş aralıklarda tekrarlanabilir. WLAN’ı radyo alıcılarıyla oluşturulmuş bir ağ olarak düşünebilirsiniz.

PAN Nedir?

Yaklaşık yüz metreye kadar oluşturabileceğiniz şahsi ağdır. Kablosuz USB, bluetooth veya telefonunuzun paylaşıma açılmış interneti, bu ağ türüne örnektir.

CAN Nedir?

Bir üniversite veya şirketin kendi içinde oluşturduğu ağdır. Bir ana Firewall’ın arkasında birkaç LAN ve sınırı bir ulaşımla internet irtibatına sahiptirler.

WAN Nedir?

WAN’ı (Wide Area Network) tüm küçük ağların toplandığı bir süper-ağ kümesi olarak düşünebiliriz. Haneler, bürolar, şehirler, ülkeler buna örnektir. En güzel örnek internetin kendisidir. İnternet tüm dünyadan bilgisayarların birbirine bağlandığı geniş bir WAN’dır. 4G, LTE, fiber optik gibi teknolojiler bu ağı oluşturmak için kullanılır.

SAN Nedir?

Genelde data depolama merkezlerini birbirine, fiber kabloyla bağlayarak oluşturulan ağdır.

VPN Nedir?

VPN, fiziksel olarak var olmayan sanal bir ağdır. Bilgisayarınız, bir başka bilgisayar üzerinden internete bağlanır ve sizin internette yaptığınız şeyler izleyemez. Başka bir IP ile internete bağlanıyor olursunuz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir