İçeriğe geç

Kozmik Dalgalar Telefonları Etkiliyor!

Kategori: Teknoloji

Kozmik dalgalar telefonlarımızı etkiliyor!

Telefonun yazılımı veyahut donanımına kızdığınız donma anlarında, bu vaziyetin uzaydan gelen kozmik

dalgalar olabileceğini de unutmayın.

Son zamanlarda bilhassa uygun ücretli bir akıllı telefon kullanıcısı iseniz en büyük sıkıntılarınızdan biri “Ya bu telefon çok donuyor, kilitleniyor” olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre uzaydan gelen kozmik dalgalar olabileceğini fark edildi.

Bilhassa iyi düzeyde iletişim sağlayabilen modemlere sahip akıllı aletler veyahut bizzat modemler tarafından alması şart olan sinyal dalgaları dışında bu kozmik dalgalar da alete çekilerek elektronik aksamların anlık olarak zarar görebilmesine sebebiyet veriyor.

Bu elektronik aletlerin iletişimini sağlayan bit sistemindeki ikili kodlarda sıfırdan bire veyahut ansızın sıfıra çevrilebilecek data tamamiyle iletişimi bozabiliyor. Bu kozmik dalgaların ise dünya üzerindeki elektronik aletlerin ikili kod sisteminde 0-1 gibi bir farklık yapabileceği için uçaklardaki anlık arızalar ve sistemin kilitlenmesi, bilgisayarların, akıllı telefonların ve tabletlerin kullanılamaması gibi vaziyetlere sebep olabiliyor.

Tek Olay Meselesi/Hatası olarak adlandırılan ve anlık meselelerin oluşmasına konusunda yapılan testlerde transistör, başka bir deyişle çip boyutu küçüldükçe çip ne kadar kuvvetli olursa olsun anlık hatalara ve kozmik dalgalara daha dayanıksız hale gelerek daha fazla bozulabilir hale geldiğini tespit eden üniversite, bilhassa uzay görevlerinde mini transistörler yerine büyük çapta bir kullanım yapılması ve uzay araçları ile kıyafetlerinde kozmik dalgalara karşı çok daha iyi bir savunma yapabilecek sistemler olması gerektiği savunuluyor.

Yani teknoloji gelişilerek daha küçük nm süreçlerinden geçen çipler bu arada beraberinde kimi sorunlar ve eksiklikler getirebiliyor. Fakat bu durum sizin de aklınızda bulunsun, elinizdeki telefon donduğunda sebebi her ne kadar yazılımsal ya da donanımsal yetersizlik olduğunu bilseniz dahi aklınızın bir köşesinde uzaydaki kozmik dalgalar olabileceği kalmalı.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir