İçeriğe geç

İOS 11 GÜNCELLEME HAKKINDA

Kategori: Teknoloji

iOS 11’in tanıtılmasına 3 ay kaldı. Yeni güncellemenin özellikleri belli değil. Fakat çeşitli raporlar ve Apple’ın aldığı bazı patentler iOS 11’in özellikleri hakkında ipuçları veriyor.

iOS 11 için beklenen özellikler neler?

iOS 11’in tanıtılmasına 3 ay kaldı. Yeni güncellemenin özellikleri belli değil. Fakat çeşitli raporlar ve Apple’ın aldığı bazı patentler iOS 11’in özellikleri hakkında ipuçları veriyor.

ios 11

iOS 10, Eylül ayından beri halka açık olarak kullanılıyor. iOS 10 ile birçok yenilik getiren Apple’ın iOS 11‘e hangi özellikleri ekleyeceği bilinmiyor. Bu yazımızdaki yeni güncelleme ile gelmesi muhtemel yeniliklere yer verdik. Bu özellikler beklenti gibi görünse de bir çoğu raporlara ve patentlere göre hazırlanmıştır.

iOS 11 hangi cihazlara yüklenebilecek?

Apple’ın iPad 4, , iPhone 5 ve iPhone 5c (kesin değil ) için iOS 11 desteği vermeyeceğini düşünüyoruz.

Aşağıdaki cihazlar muhtemelen iOS 11 güncellemesini alabilecekler.

-iPad Air 1, iPad Air 2, iPad Pro 9,7 inç, iPad Pro 12,9-inç,iPad Mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4

-iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPod touch (altıncı nesil)

-Tanıtılması muhtemel olan iPhone 7s, iPhone 7s Plus, iPhone 8 (X), Yeni iPad Pro

iOS 11 ne zaman yayınlanacak?

iOS 11, 5-9 Haziran’da düzenlenecek olan WWDC 2017’nin ilk günü olan 5 Haziran‘da tanıtılacak. Aynı gün ilk betası geliştiriciler için yayınlanacak. Bir kaç hafta sonra ise halka açık betaları yayınlanmaya başlayacak.

iOS 11’de beklenen özellikler şunlar

Siri güncellemesi

Raporlara göre, iOS 11’de doğal ses veren bir Siri geliyor. Ayrıca Siri’nin daha akıllı olacağını söyleyebiliriz. Sanal asistanlar konusunda oldukça sıkı bir rekabet yaşandığı şu günlerde Siri’nin gelişimi rakiplere göre biraz yavaş kaldı. Bu sebeple Apple’ın Siri ile özel olarak ilgileneceği düşünülüyor.

Business Insider‘ın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Apple’ın Siri için görevlendirdiği bir ekip Siri’nin daha doğal konuşması için çalışmalar yapıyor. Bu ekip Apple’ın 2015’te satın aldığı VocallQ’nun ekibi. VocallQ, bilgisayar seslerini insan sesine en yakın hale getiren bir Teknolojiye sahip. Apple’ın yapay zeka ve makina öğrenme şirketi Turi‘yi satın alması da Siri üzerinde geliştirmeler yapacağına kanıt.

Dark Mode  (Karanlık Mod)

iOS 10.3‘te karanlık mod benzeri bir modun geleceği söylenmişti. Fakat Apple Watch için gelen tiyatro modu, iOS kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Bu modun iOS 11’de olacağını düşünüyoruz.

iOS 10′un ilk betalarında bu mod ile ilgili ipuçlarına rastlanmıştı. iOS 10’un Karanlık Mod adlı yeni bir görüntüleme moduna sahip olacağı ve geceleri gözün yorulmaması için  siyah zeminlere sahip olması bekleniyordu. Fakat bu mod iOS yerine tvOS’a geldi.

FaceTime için grup sohbeti

The Verifier sitesinin yayınladığı rapora göre Apple, iOS kullanıcılarının uzun süredir bekledikleri bu özelliği iOS 11 ile sunacak.Skype’deki grup sohbeti FaceTime için de beklenen bir şey.

Raporda Apple’ın Snapchat ve MSQRD gibi filtrelerle büyük başarı yakalayan uygulamalara benzer filtreler ekleyerek FaceTime’ı daha sosyal bir deneyim haline getirmeyi düşündüğü belirtiliyor.

 

Snapchat benzeri video uygulaması

Apple’ın Snapchat benzeri video uygulaması sunacağına dair ciddi iddilar var. 2016 yılının Ağustos ayında Bloomberg‘in yayınladığı bir raporda Apple’ın bir video paylaşım ve düzenleme uygulaması geliştirdiği iddia edilmişti. Bloomberg’e göre, video paylaşım uygulaması, kullanıcılara video kaydetme, filtreleri ve çizimleri medyaya uygulayabilme ve sosyal medyada paylaşabilme olanağı sunacak.

Kamera ile arttırılmış gerçeklik

İddialara göre Apple, iOS 11’de kamera uygulamasına arttırılmış gerçeklik özelliği ekleyecek. Kullanıcılar kameralarını bir nesneye yönlendirdiklerinde yazılım o nesneyi tanıyacak. Örneğin bir bahçede ismini bilmediğiniz bir çiçek için kamera uygulamasını açarak çiçeğin ismini öğrenebileceksiniz.

Bütün etkileşimlerin bir arada olduğu mesajlar uygulaması

Bloomberg’in raporuna göre, Apple’ın sosyal kullanıcıları daha etkili bir şekilde kişilerle bağ kurmak için çalışmalar yapıyor. Apple, kullanıcılar arasındaki iletişimi tek bir panel üzerinden sağlamak istiyor. Örneğin, iki arkadaş tüm metin mesajlarını, e-postalarını ve birbirleriyle yaptıkları tüm sosyal ağ etkileşimlerini tek bir pencerede görebilecek.

Kişilerin durum bilgisi

Apple arkadaşlarınızın nerede olduğunu, iPhone kullanıp kullanmadığını, iPhone’unun çalışıp çalışmadığını (sessiz veya uçak modu gibi) tespit eden bir sistemi Kişiler uygulamasında sunabilir. Apple’ın konu ile ilgili bir patenti olması özelliğin gelme ihtimalini arttırıyor.

Geliştirilmiş Haritalar

Güvenilir kaynaklardan gelen raporlara göre Apple, yollardaki değişiklikleri yakalamak için drone kullanıyor. Böylece bir kaç günlük yol yapım çalışmaları bile haritaya yansıyabilecek.

Artık 32 bitlik uygulama olmayacak

Apple, iOS 10’un ilk betalarında 64 bite uyum sağlamayan uygulamalar için uygulama açılışlarında cihazınızı yavaşlatabilir diye uyarıda bulunuyordu. Aslında bu uyarı kullanıcıdan çok geliştiriciye yönelikti. Fakat bunu dikkate almayan geliştiriciler için iOS 10.3‘te uyarı biraz sertleşti. Eski uygulamalar iOS’un bundan sonraki sürümlerinde çalışmayacak. Belki de App Store’dan tamamen silinecekler.

 

Parmak algılayan dinamik klavye

Apple, dokunmatik ekranlarda dinamik klavyenin konumlandırılmasını kapsayan bir patent aldı. Böylece tuşlar kullanıcının parmak uçlarının algılanmış konumuna göre yerleştirilerek daha kolay yazım sağlanacak. Bu özelliğin iPad’lere özel olması bekleniyor.

Özelleştirilebilir kontrol merkezi

Kontrol Merkezi, Ayarlar uygulamasını açmaya gerek kalmadan çeşitli geçişlere ve kontrollere kolay erişim sağlayan önemli bir özellik. Fakat kontrol merkezini özelleştiremiyoruz. iOS 11’de belki yine 3g, 4g gibi kısayollar gelmese bile kullanıcılar hesap makinası gibi her zaman lazım olmayan bazı simgeleri başka simgelerle değiştirme imkanına kavuşabilirler. Kontrol merkezinde 3D Touch özelliğinin kullanım alanının genişlemesi de beklentiler arasında.

Akıllı Wi-Fi

Huawei P9, Wi-Fi + (veya Wi-Fi + 2.0) adı verilen bir özelliğe sahip. Bu, daha güçlü bağlantıların öncelikli olmasını sağlayan bir özellik. Ancak akıllı WiFi özelliğinin en iyi tarafı, konumunuza göre otomatik olarak kablosuz ağı kapatması. Bilinen ağların yerlerini hatırlıyor ve onlara bağlanmak için harekete geçiyor. Ancak bölgeyi terk ettiğinizde pil tasarrufu yapmak için Wi-Fi kapanıyor. Bu özelliğin iOS 11’e gelmesi ciddi pil tasarrufu sağlayabilir

Uygulamalara şifre koyma

Şu anda Notlar uygulamasında tek tek belgeleri kilitlemek mümkün. Ancak uygulamalara şifre koyulamıyor. Bu da kullanıcı gizliliği açısından sıkıntılı bir durum. Uygulamalara izinsiz giriş olmaması kullanıcılar için önemli. iPhone, özellikle çocukların eline geçtiği zaman bazı veri kayıplarına sebep olabiliyor.

Apple’ın Cydia’da yer alan Touch ID’yi kullanarak uygulamalara şifre koyan tweaklerden esinlenerek kullanıcılara uygulama şifreleme özelliği sunması gerekiyor. Umarız bu özellik iOS 11’de gelir.

Uygulama içi video çözünürlüğü değiştirme özelliği

iPhone 6s ve 6s Plus ile birlikte iPhone’lar 30fps‘de 4K çözünürlükte ve standart flaşlarda 60fps veya 30fps‘de kayıt yapabilmekte. Fakat Kamera uygulaması içindeki çözünürlükler arasında kolayca geçiş yapmak mümkün değil. Değişiklik yapmak için Ayarlardan Kamera ayarlarına girmek gerekiyor. iOS 11’de buna bir çözüm geleceğini düşünüyoruz.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir