İçeriğe geç

Sunucuların da Tam 1 Yıldır Açık Vardı!

Kategori: Teknoloji

New York hava alanının sunucuları tam bir yıldır güvensiz ve saldırıya açık bir şekilde bekliyormuş! İşte detaylar!

açık

Son zamanlarda güvenlik konusu tam bir karmaşa. Her şeyimiz dijital olduğu için önlemler ile ilgili kullandığımız servislere güvenmekten fazla yapabileceğimiz çok şey ne yazık ki bulunmuyor. Bu konuda çıkan haberler de bizi daha fazla korkutuyor ve umutsuzluğa kapı aralıyor.

New York hava alanında bulunan açık, tüm dünyayı salladı. Oysaki sunucular bir senedir ciddi bir açığa sahipmiş! New York Stewart Beynelmilel Hava Alanı, Manhattan şehrinin 92 kilometre uzağında bulunuyor. Mevzubahis hava alanının sunucu yedek dosyaları internete sızdırıldı. Nisan 2016’da yanlış konfigüre edilen dosyalar, şimdiye kadar parolasız bir şekilde internette durmuş.

Söz ettiğimiz dosyaların boyutu tam 760 GB olunca ortada sahiden korkulacak bir data sızıntısı olduğu aşikar. Bu veri dosyalarının içinde sosyal güvenlik numaraları, hava alanının şeması, tahkikat raporları ve benzeri gibi çok ehemmiyetli bilgiler bulunuyor. MacKeeper Security tarafından bulunan açık, yanlış kişilerin eline geçtiğinde hava alanındaki her şeyi kontrol edebileceği belirtildi.

Vaziyet soruşturma altında, fakat güvenlik görevlilerinin sözlerine göre veriler yanlış kişilerin eline geçmedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir