İçeriğe geç

Hacker Drone!

Kategori: Teknoloji

İnternet Ağına Bağlı Olmayan Bilgisayardaki Verileri Ele Geçirebilen Hacker Drone!

hacker drone

İsrail Ben Gurion Üniversitesi’nde geliştirilen hacker drone, internete bağlı olmayan bilgisayarlardan yalnızca ışığı okuyarak verileri ele geçirebiliyor.

Başlangıçta hobi emelli oyuncak ve prodüksiyon işlerinde kullanabilen profesyonel hava kamerası olarak günlük hayatımıza girmeye başlayan drone’lar artık çok değişik bir boyuta erişmiş vaziyette. Öyle ki termal kamerayla her yeri tarayabilen, ateş açabilen hem de düşmanları izlemek gibi askeri emellere sahip drone’lar da mevcut.

Bu enteresan boyutlara erişen drone’lara bir yenisi daha ilave etti. İsrail Ben Gurion Üniversitesi, hava boşluğuna sahip olan fiziksel olarak hiçbir ağa bağlı olmayan ve böylelikle hackerlardan savunan bilgisayarları dahi hackleyebilen bir drone geliştirdi ancak bu drone’u kullanabilmek için yeniden de fiziksel bir irtibat gerekiyor

Ağ irtibatı olmayan bu bilgisayarlara takılacak virüslü bir USB sürücüsü sayesinde hard diskin ışıklarının saniyede 6000 sefer yanıp sönmesi sağlanıyor ve bu metotla drone’un kamerası LED ışıkları okuyarak saniyede 4kb data aktarımı (Düşük gibi görünse de bir şifreyi ele geçirmek için yeterli) gerçekleştirebiliyor. Böylelikle bu bilgisayarlardaki verileri ele geçirmek için USB takma ihtiyacı hissedilse de bilgisayarın başına oturup güvenlik duvarını aşana kadar bu USB’yi takıp olay yerinden hızlıca uzaklaşmak ve diğer her şeyi drone aracılığıyla yapmak olası.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir