İçeriğe geç

5G Yenilikleri Neler?

Kategori: Teknoloji

G’lerde sırada 5G var,  bir sonraki teknoloji 5G olacak. Peki 5G yenilikleri neler? Bu yazıda detaylıca bahsediyoruz.

International Telecommunication Union başka bir deyişle Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nun paylaştığı bilgilere göre yeni 5G teknolojisinin 20 Gbps indirme ve 10 Gbps yükleme hızlarıyla geleceği düşünülüyor. 5G teknolojisi  bir kilometrekaredeki bir milyon kullanıcıya destek verebilecek. Bu sayede kalabalık ortamlarda ve şehirlerde bile herkes bu yüksek hızlardan rahatça yararlanabilecek.

5G yenilikleri

Ayrı olarak 500 kilometre/h hıza kadar da hareket halinde hız ile ilgili kayıp yaşanmayacak. Tabii ki bölgeye ve hizmete göre değişik ayarlar yapılması gerekebilir. Gecikme konusunda da LTE’ye göre 5 kat düşüş olacak. LTE’de gecikme 20 ms iken 5G’de gecikme 4 ms değerine düşecek. URLLC politikasını kullananlar ise yalnızca 1 ms gecikme yaşayacaklar. Hemen hemen hiç!

5G’nin enerji ile ilgili daha randımanlı olacağı da söyleniyor. Yük binme ve sistem boşta vaziyetinde daha az enerji tüketecekler. Bu da telefonların batarya ömrünün artacağına bir gösterge. Çoğu firma da 5G teknolojisi ile ilgili adımlar atmış vaziyette. Sözgelişi Samsung günümüzde yeni 5G RF Integrated Circuit (RFIC) teknolojisini tanıttı. Intel de yeni Atom yongalarını 5G uyumlu aletler için geliştirdi.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir