İçeriğe geç

5G Nedir? 5G Hakkında Her şey

Kategori: Teknoloji

5G Nedir? Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

5G  Nedir? konusu, son dönemde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. İşte 5G’nin detaylı tanımı, 5G hakkında bilmeniz gerekenler ve merak ettiğiniz her şey.

5G Nedir?

İletişim Teknolojileri yıllardır değişiyor. Öncelikle GSM ile başlayan bu teknolojiler, gelişmeleriyle beraber 2G, 3G, 4G ve son olarak 5G teknolojisi ile devam ediyor.

Ülkemizde de hali hazırda kullanılmaya devam edilen 3G teknolojisi de artık eskimeye başladı. (3G ile devam eden ender ülkelerden biriyiz)

Bu yüzden son senelerde yapılan planlamalar, sık sık haberlerini yaptığımız üzere 4G başka bir deyişle 4. nesil kablosuz irtibat teknolojisinin geliştirilmesi istikametinde.

5G Nedir?

4G yani 4. nesil kablosuz iletişim teknolojisinin geliştirilen hali olarak karşımıza çıkan 5G, 5. nesil kablosuz iletişim teknolojisi olarak tanımlanıyor.

5G Hakkında Her Şey

5G teknolojisi, özellikle sunduğu hız ile dikkat çekiyor. Örneğin halihazırda kullanmaya devam ettiğimiz 3G, saniyede 28 Megabit hız sunuyor. Bu hız 4G‘de 100 Megabit seviyesine ulaşmasına karşın, 4G‘nin hızı 5G‘nin yanına bile yaklaşamıyor. Zira 5G teknolojisinde 1000 Megabit üzerinde hızlara ulaşılıyor.

5G‘nin dağıtımı ise yapılan testlerin gösterdiği üzere, Wifi sinyalleri üzerinden yapılıyor. Bu şekilde 5G ile her yerden iletişimin sağlanması hedefleniyor. Yani daha eski teknolojilerdeki ortamın yarattığı bağlantı sorunu, 5G‘de ortadan kalkıyor diyebiliriz.

Ayrıca 5G, daha az güç tüketimi özelliğiyle de, diğer teknolojilerin çok önünde konumlanıyor. Sonuç olarak kablosuz iletişim teknolojileri, ortalama her 10 yılda bir yeni bir teknoloji ile gelişiyor. Son olarak geliştirilmeye devam eden 5G ise, şimdilik sınırlı bölgelerde deneniyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir