İçeriğe geç

Barkod Okuyucu Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Kategori: Genel, ve Teknoloji

Barkod Okuyucu Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Barkod Okuyucu Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Barkod okuyucular genellikle alışveriş merkezlerinde, süper marketlerde ve marketlerde bulunan barkoddan fiyat ve ürünle ilgili diğer bilgileri çeken araçlardır. Görünüm olarak değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir.

Barkod ile stok kodu, seri numarası, personel kodu gibi bilgilerin gösterilmesi sağlanabilir. Bu bilgilerin bilgisayara klavye aracılığı ile girilmesi zaman alıcı ve yorucu olmaktadır. Ayrıca bu yöntem pek sağlıklı olmamaktadır. Çünkü veriler girilirken hata yapılma olasılığı fazladır. Bu hata oranını ve harcanan zamanı azaltmak için barkodlar ve barkod okuyucular kullanılır.

Barkodun üzerinde yer alan çizgi ve rakamları çözen bu barkod okuyucular fiyat bilgisini ekrana getirmektedir. Barkod da bulunan koyu kısımların ışığı emmesi ve beyaz kısımların ışığı yansıtması sonucunda elektronik sinyaller oluşmaktadır. Bu sinyaller ekrana rakam bilgisi olarak iletilir ve ürünün tam fiyatını ekranda görebilirsiniz.

Barkod Basma Yöntemleri Nelerdir?

Barkod etiketlerini firmanızda basmanın da birden fazla yolu ve bu yolların da avantajlı veya dezavantajlı yanları vardır.

 1) Lazer Yazıcıda
2) Barkod Yazıcıda

 Lazer Yazıcıda: Lazer yazıcılardan da barkod basabilirsiniz. Lazer yazıcının servis ve yedek parça sorunu yoktur.

Barkod Yazıcıda: Barkod yazıcıda Direk Termal ve Termal Transfer olmak üzere iki çeşit baskı tekniği vardır.

 a) Direk Termal Baskı

Bu yöntemde baskı işlemi kağıdı ısıtarak yapılır. Bu yöntemde ısıya dayanıklı bir kağıt faks makinelerinde olduğu gibi ısıtılarak yakılır. Bu ısının etkisiyle kağıt siyah renge dönüşür ve böylece baskı işlemi yapılmış olur. Ancak bu yöntemle yapılan baskılarda çevresel faktörler önemli rol oynar. Bu baskı yöntemi kısa sürelidir. Çünkü güneşten, ısıdan, yoğun ışıktan etkilenirler ve bozulmaya uğrayabilirler. Fakat kısa süreli kullanımlar için idealdir.

  • Ö  Ribon masrafı yoktur, yakarak basar.

  • Ö  Termal etiket kullanılır. (Termal etiketler vellum etikete göre pahalıdır).

  • Ö  Etiket ömrü kısadır. Kısa sürede tüketilecek etiketler için uygundur.

  • Ö Yazıcının fiyatı direk termal yazıcıya göre daha ekonomiktir.

b) Termal Transfer Baskı

Bu yöntemle yapılan baskılar daha uzun sürelidir. Bu yöntemde ribon denilen şeritler kullanılır. Direk termal baskıda ısıtılan kağıdın yerini burada ribon alır. Ribon ısıtılarak kağıt üzerine yapıştırılır. Daha sağlıklı ve dayanıklı bir yöntemdir. Güneş, ısı ve yoğun ışıktan doğrudan etkilenmez. Uzun ömürlüdür.

  • Ö  Ribon masrafı vardır.

  • Ö Vellum etikete veya plastik, dokuma gibi değişik etiketlere baskı yapabilir.

  • Ö Etiket ömrü çok uzundur.

  • Ö Yazıcı fiyatı direk termal barkod yazıcıya göre pahalıdır. Son zamanlarda üretilen pek çok direk termal yazıcı termal baskı da yapabilmektedir.Yani bu tip yazıcı aldığınızda her iki türlü de baskı yapabilme şansınız var.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir