İçeriğe geç

Geleceğin Depolama Alanları DNA’lar !

Kategori: Teknoloji

Geleceğin Depolama Alanları DNA’lar !

Geleceğin Depolama Alanları DNA’lar !

Sabit disk sürücülerini ve DVD’leri unutun! Dijital dünyada veri depolama ihtiyacı öyle hızlı artıyor ki tek çare, bütün bu veriyi, genetik bilgilerimizi içeren DNA moleküllerine kaydetmek…

Harvard Üniversitesi, geçen yaz, 1 gram DNA’da 770 terabayt veri depolamayı başardı.  Ocak ayında ise Cambridge Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü bir ilke imza attı… Ve Shakespeare’in soneleri ile Amerika’nın 1968’te suikasta kurban giden ünlü insan hakları savunucusu Martin Luther King’in “Bir hayalim var” adlı konuşmasını insan DNA’sına kaydetti!

İnternetin son 25 yılda yaygınlaşmasıyla birlikte bilgisayarla üretilen veri miktarı her yıl katlanarak artıyor. Bir de buna 1981’de piyasaya çıkan dünyanın ilk kişisel bilgisayarından (IBM PC) bu yana üretilen toplam veriyi eklersek ortaya muazzam bir depolama ihtiyacı çıkıyor.

Columbia Üniversitesiaraştırmacıları tamamen çalışan bir işletim sistemini, 1895 yapımı bir Fransız filmini, Amazon hediye kartını ve diğer dosyaları DNAüzerine başarıyla yazdırmayı ve daha sonrasında bu dosyaları geri almayı başardı. Belirtilenlere göre bu işlemler sırasında herhangi bir hata oluşmadı ve dosyalar kayıpsız şekilde gönderilip alınabildi. Uzmanların belirttiğine göre DNA’yı bir depolama cihazı gibi kullanmanın birçok artısı mevcut. Yalnızca 1 gram ağırlığındaki DNA, 1 terabaytlık sabit diskten tam 215 bin kat daha fazla veri depolayabiliyor. Ayrıca DNA’ların oldukça sağlam olduğuna dikkat çeken uzmanlar, uzun yıllar önce nesilleri tükenen mamutların DNA kalıntılarından bile halen bilgilere erişilebildiğini ifade ediyor. Microsoft başta olmak üzere bazı teknoloji firmalarının DNA’yı depolama alanı olarak kullanmayı hedeflediği belirtiliyor. Teknolojinin gerçeğe dönüşmesi için çalışmalar yürütülüyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir