İçeriğe geç

Bulut Depolama Hizmetleri Ne Kadar Güvenli?

Kategori: Genel

Bulut Depolama Hizmetleri Ne Kadar Güvenli?

Bulut Depolama Hizmetleri Ne Kadar Güvenli? 

Akıllı telefonların, tabletlerin hatta bilgisayarların bile sınırlı hafıza kapasitesi bulunuyor. Son teknolojilerle beraber artık akıllı telefonlarda, tablet ve bilgisayarlarda çok daha yüksek hafıza oranları da görmeye başladık. Telefonlarda bile 256 GB seviyesinde hafıza oranlarının kullanılmasına karşın verilen boyutu da artış gösterdi. Sadece akıllı telefonlarda yer alan sistemlerden örnek verirsek eski telefonlarda 5 MP standart kameralarla çekilen görüntüler 4-5 MB değerinde yer kaplarken şimdilerde kullanılan 4K kameralarla çekilen bir fotoğraf 50-60 MB belki de çok daha üstü miktarda yer kaplayabiliyor. Bu durumda en çok tercih edilen sistem ise bulut depolama hizmetleri.

Google’ın, Apple’ın ve daha birçok firmanın kendi özel bulut depolama hizmeti olsa da bunun dışında birçok markanın bulut depolama hizmeti de bulunuyor. Peki bu sistem ne kadar güvenli? Nasıl çalışıyor? Bulut depolama güvenliği ne kadar önemli?

Bulut Depolama Hizmeti Güvenli Mi?

Şimdi ise gelelim ana konuya. Bulut depolama hizmetleri bu kadar çok tercih edilen sistemler olarak bilinse de bunun dışında sistemlerin epey büyük sorunlara neden olduğunu da biliyoruz. Özellikle kullanıcıların özel dosyalarını da bu hizmetlerde yedeklemeleri hackerların doğrudan bulut depolama alanlarını hedef almasına neden oluyor. Son olarak Apple’ın bulut depolama hizmeti olan iCloud üzerinde yaşanan hacker saldırısından sonra bir kez daha gündeme gelen konu hakkında kullanıcılarda meraklanmaya başladı. Peki bu servisler gerçekten güvenli mi?

Söz konusu günlük konusu çok göreceli bir kavram olsa da genel olarak internet sistemi ile çalışan hiçbir servisin tam olarak güvenli olduğunu söylemek yanlış olur. Bulut depolama hizmetleri içinde bu durum aynen geçerli. Kullanıcılar ne kadar dikkat ederse etsin program açıklarından kaynaklanan güvenlik sorunları yine gündeme gelebiliyor. Yani hiçbir zaman için bu sistemlere tam olarak güvenmemeniz gerekmekte.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir