İçeriğe geç

Bad Sector Nedir?

Kategori: Genel

Bad Sector Nedir?

Bad Sector Nedir?

Hard diskler sektör adı verilen bölümlerden oluşur yazdığınız bilgiler bu bölümlerin üzerine işlenir ve kaydedilir fakat bazı durumlarda düzeltilemeyen hasarlar bilgilerin tamamen yok olmasına neden olur işte bu duruma bad sector adı verilir.

Bad Sector Neden ve Nasıl Oluşur?

Genellikle donanımsal hatalardır ve herhangi bir yazılım tarafından düzeltilemez ya da onarılamazlar,önlem olarak durdurulabilir ya da devre dışı bırakılabilirler.Bad sector oluşumuna sebep olan genel nedenler ise şunlardır:

– Hard disk çalışma sıcaklığı 50 dereceden yüksek olduğunda risk artar
– Aşırı nemli ortam
– Uzun süreli kullanılan hard disklerde yıpranma ve zayıflamalar
– Disk üzerinde bulunan oksitlenme ya da aşınma durumu
– Çalışır haldeyken diske zarar vermek(düşürmek,sarsmak)
– Üretimi sırasında meydana gelen hatalar…

Üretim esnasından sonra sizlere ulaşan diskler bad sector’u barındırır ancak bu çok düşük ihtimaldir bu yüzden kaliteli markaları tercih etmeniz önerilir.Bad sector oluşumu genellikle fiziksel olaylar sonrası meydana gelir bunun yanı sıra uzun süreli kullanım da bad sector için uygun bir durumdur.

Bad Sector Zararları Nelerdir?

Böyle bir problemin oluşması durumunda harddisk içerisinde bulunan verileriniz hasar görecektir. Hatta Windows sistem dosyalarınız dahi hasar görebilir ve bu hasar sonucunda da sisteminiz çalışmayabilir. Bu sorunun çözümü aslında birçok teknik servis tarafından imkansız olarak adlandırılır. Çünkü çoğu zaman bad sector bütün hard disk üzerine yayılmıştır. Harddisk parçasının her yerinde bad sector oluşmuş ise kurtarılması son derece zordur. Ancak belli bir bölge üzerinde oluşmuş ise kurtarılabilir. Kurtarılma işlemi de yine çeşitli disk analiz araçları tarafından yapılabilmektedir.

Bad Sector Nasıl Onarılır?

Onarılma işlemine gelecek olursak yine bu adımlarda testdisk veya PartedMagic benzeri bir disk analiz yazılımı indirmeli ve FLASH Bellek içerisine yüklenmelidir. Bilgisayar açılışında işletim sistemi gibi bunlar açılabilmektedir. Kendisini RAM içerisinde çalıştırarak açılan bu minyatür işletim sistemleri içerisinde kurtarma işlemi yapacağız.

Disk analiz yazılımımızı bulduktan sonra “Partition Editor” harddisk bölümlendirme işlemi yapacağız. Yani Bad Sector olan bölgeyi dışarıda bırakarak yeni alan oluşturacağız. Yine yaklaşık 10 ila 30 GB arasında bir bölgeyi dışarıda bırakmamız gerekebilir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir