İçeriğe geç

Sosyal Medyanın Önemi

Kategori: Genel

Sosyal Medyanın  Önemi

Sosyal Medyanın  Önemi

Yaşamımızın odak noktası haline gelen internet kullanımı, hem bir ihtiyaç, hem de eğlence gereksinimini karşılamaktadır. Farklı sosyal uygulamaların da, ekstra bir kazanç sağladığını belirtmemiz gerekiyor. Birçok insanın geçimini sağladığı ekmek kapısı olması da öneminin büyük olduğunu göstermektedir. Bu kitle araçlarının ortak özelliklerinden biri ücretsiz olarak sunulmasıdır. Olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğu gibi, bilinçli ve doğru kullanıldığı zaman faydaları fazladır.

Sosyal Medyanın Gücü

Artık sosyal medya dendiği zaman akla gelen uygulamaların başında Twitter ve Facebook gelmektedir. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook’un hem eğlence, hem bilgi, hem de ticaret olarak kullanılabilen bir uygulama olması, tercih sebeplerinin başında gelmektedir. Sosyal medyanın gücünün bir getirisi olan iş piyasa sektöründeki Linkedin’in de etkili bir platform olduğunu söylememiz gerekiyor. Her uygulama ve seçeneğin farklı gruplara hitap ettiğini belirtmeliyiz. Kullanıcıların izniyle birlikte sunulan bilgi ve verilerin pazarlanması kullanıcı isteğiyle gerçekleşmektedir. Elde edilen her bilgi ve verinin, internet ve sosyal ağ işletmecileriyle tespit edilmesi ve saklanması bir zorunluluktur.

Sosyal Medyanın Faydaları

Dünyada ne olup bittiğinden haberdar olunması, sosyal medyanın artı değerlerinden birisidir. Genç kitlelerin ülkesinde ve dünyadaki değişimlere anında tepki verebilmesi ve bilgi edinmesi kolaylaşmıştır.

Beğeni ve ilgi alanları dahilinde insanlarla tanışabilme şansı doğurmuştur. Farklı şehirlerde, ortak hobi ve zevk alanlarına sahip insanların paylaşımda bulunmaları zaman zaman zorluk yaratabilmektedir. Ancak, paylaşım grupları sayesinde çeşitli etkinliklerden de faydalanılmaktadır.

Ödev ve derslerle ilgili bilgi sahibi olunabilir. Sınıf veya okul gruplarının kaçırılan dersler ya da herhangi bir konuyla ilgili direkt olarak bilgi alması kolaylaşmıştır.

İş alanlarının geniş ölçüde olması, maddi kazançları da beraberinde getirmektedir. Linkedin, iş sektörüne hakim bir sisteme sahiptir.

Arkadaşlarla hızlı bir şekilde iletişim kurabilmek, mobil ve bilgisayar üzerinden anında gerçekleşebilmektedir.

Bilgiye hızlı erişim şansı, gençlerin bilgi gereksinimini karşılamakta ve farklı alanlarda bir kültür kazanımı doğurmaktadır.

Yazar, politikacı, sanatçı ve benzeri birçok insanla iletişim kurulabilmektedir. Sosyal medyanın avantajlarından biri olarak kabul edilen bu faktörlerin yanında, alışveriş, eğlence, bilgi ve haber ihtiyacı da karşılanmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir