İçeriğe geç

iPhone’a Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir?

Kategori: Genel, ve Teknoloji

iPhone’a Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir?

iPhone’a Virüs Bulaşması Nasıl Engellenir?

Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS işletim sistemiyle beraber Android işletim sisteminin karşılaştırmalarını biliyoruz. Karşılaştırmalarla beraber yeni bir soru daha ortaya çıktı. Hangi işletim sistemi daha güvenli? Mobil işletim sistemi alanında virüslerin adete kol gezdiği dönemlerde en güvenli işletim sisteminin hangisinin olduğu tartışmaları devam ederken yapılan son araştırmalar ise iOS’un bu konuda önde olduğunu ortaya koymuştu. Apple’ın mobil işletim sisteminin önde olmasının nedeni ise bu serinin virüslere karşı çok daha başarılı olması. Hatta iOS işletim sistemlerine virüs bulaşmadığını belirten iddialı açıklamalar bile var.

Tabi ki bu açıklamalara doğru demek ise mümkün değil. Çünkü genelde yapılan tüm bu açıklamalar iOS’un tek yönden değerlendirilmesi sonrasında işletim sisteminin içe kapanık olması nedeniyle yapılan yorumlar. Bunun dışında tabi ki iOS işletim sistemlerini kullanan cihazlara da çok kolay olmasa da virüs bulaşabiliyor. Peki ama iPhone akıllı telefonlarına Nasıl virüs bulaşıyor? Kullanıcıların alabilecekleri önlemler neler?

iPhone akıllı telefonlarına virüs yüklenmesinin en temel nedeni işletim sisteminde değişiklikler yapılması. Aslında kullanıcıların stabil olan iOS işletim sistemini kullanmaları durumunda kullanıcıların güvenlik sorunu en aza indirilmiş oluyor. Fakat bunun dışında birçok kullanıcı son dönemde Jailbreak adı verilen işletim sistemini genişleten uygulamaları kullanıyor. Bu yazılımlar sonrasında iOS işletim sisteminin uygulama yüklemelerine karşı katı kuralları da aşılmış oluyor.

Dışarıdan Uygulama Yüklemek Oldukça Riskli

Hemen her uygulamanın desteklenmediğinden bahsettik. Fakat Jailbreak işlemine gerek kalmadan bile bazı yöntemlerle dışarıdan iOS işletim sistemlerine uygulamalar yüklenebiliyor. İşte bu konuda kullanıcıları uyarmak gerekiyor. Aslında resmi uygulama mağazasının dışında hiçbir uygulamayı yüklememek gerekiyor. Ancak bu şekilde uygulamaların neden olacağı güvenlik sorunlarının önüne geçilebiliyor.

Maillere Dikkat Edin !

iOS işletim sisteminde virüs bulaştırmak için çok sık kullanılan yöntemlerden birisi de sahte mailler. Kullanıcıların bu konuda da mutlaka dikkatli olmaları gerekiyor. Aksi halde gelen sahte bir maile tıklanması ya da maillerin içerisinde yer alan linklere tıklanması durumunda akıllı telefonunuzun kontrolü başka kullanıcıların eline geçebiliyor. Bu gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için yapmanız gereken mail uygulamalarında güvensiz olarak gösterilen mailleri kesinlikle açmamanız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir