İçeriğe geç

Suya Düşen Telefona Neler Yapılmalı ?

Kategori: Genel, ve Teknoloji

Suya Düşen Telefona Neler Yapılmalı ?

Suya Düşen Telefona Neler Yapılmalı ?

Akıllı telefon güvenliğini sağlamak sadece yazılımsal olarak yapılan bir işlem değildir. Akıllı telefonların güvenliğini sağlamak için fiziksel birçok noktaya da dikkat etmek gerekiyor. Kullanılan camlar ne kadar dayanıklı olursa olsun, kasaları ne kadar sağlam olursa olsun akıllı telefonların hemen her durumda fiziksel sorunlar ile karşı karşıya kalabileceğini belirtmek gerekiyor.

Bu sorunlar arasında en çok karşılaşılanlarından birisi de akıllı telefonları sıvı ile temas etmesi sorunu. Aslında akıllı telefonlarda koruma varsa yani kullandığınız model suya dayanıklı model ise bu durumda telefonunuz zaten sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Fakat böyle bir koruma söz konusu değilse o zaman sıvı ile temas halinde yapılması gereken bazı işlemler var ki bu işlemler sayesinde akıllı telefonları belli ölçüde kurtarmak mümkün.İşte size bu noktada en etkili olan yöntemlerden örnek verelim.

 

1.Telefonun Hemen Kapatılması

İlk yapacağınız işlem telefonun hemen kapatılması olmalıdır.Çalışan bir devreye su teması olduğunda otomatik olarak kısa devre durumu yaşanıyor. Fakat eğer ki akıllı telefon çalışır durumda değilse ya da akıllı telefonu anında kapatabilmişseniz bu durumda oldukça şanslısınız demektir.

Veya diyelim ki telefonunuzu suya düşürdünüz ve telefon çalışmaya devam ediyor. Birçok kullanıcı bu noktada telefonların çalışmasının daha iyi bir durum olduğunu düşünerek telefonlarını olduğu gibi kuruluyor. Dediğimiz gibi bu durumda doğrudan kısa devre sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2.Hat Hafıza Kartı Gibi Eklentileri Çıkarma

Telefonunuz su ile temas ettikten sonra telefonu kapatır kapatmaz hemen yapmanız gereken bir diğer işlem ise akıllı telefonunuz içerisinde yer alan hafıza kartının ve hattın çıkarılması. Benzeri bağlantılar varsa tüm bu bağlantıları çıkararak akıllı telefonun sadece kasa kısmının kalmasını sağlıyorsunuz. Bu durumda hem su daha çabuk bir şekilde dışarı çıkarılabiliyor hem de diğer parçalarında zarar görmesi engellenmiş oluyor.

3.Telefonu Kurulama Aşaması ve Pirinç

Tüm bu işlemlerden sonra telefon kapalı konumdayken eğer çıkarılabilir pil ise pillerinizi  hemen çıkartın. Fakat birçok akıllı telefon modelinde artık dahili pil kullanımı yapılıyor. Bu nedenle pilleri çıkarmak için kasayı açamaya kalkmayın. Ardından kuru bir bez yardımıyla çok fazla sallamadan telefonun kurulanmasını sağlayın ki fazla su bu şekilde alınsın.

Şimdi ise telefonu tamamen gömülecek şekilde pirincin içerisine koyun. Bu şekilde telefonun nemi pirinç tarafından çekilecektir. 2-3 gün pirinç içerisinde beklettikten sonra telefonun tüm bağlantılarını yaparak açmayı deneyin. Eğer ki telefon açılmazsa yapacağınız en iyi işlem servise başvurmak olacaktır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir