İçeriğe geç

WHOIS Nedir?

Kategori: Genel

WHOIS Nedir?

Whois alan adı konusunda en eski araçlardan biridir, kullanımı ile alan adı sahibinin bilgilerine, IP adresine ve kamuya açık kayıtlarına isteyen herkesin ulaşması mümkündür. Whois sorgulama ile çeşitli bilgilere erişilebilir. Ancak Whois’in temel amacı, bireylerin bir web sitesinin kime ait olduğu bilgisine erişmesini sağlamaktır.

Whois sorgulaması manuel veya otomatik olarak yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kilit nokta, bir alan adı satın aldığınızda, hakkınızdaki tüm bilgiler, herkesin erişebileceği bir kamuya açık bir veritabanında saklanır.

WHOIS Nedir?

Whois Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

Whois sorgulama oldukça basittir. Whois sorgulama çubuğuna alan adını yazmak ve arama tuşuna basmak yeterlidir. Sorun şu ki, programcılar ve genel kullanıcılar için ad, adres, telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinize ulaşabilirler. Alan adı alırken kayıt edici firma bilgilerinizin gizliliği seçeneğini sunar. Bu seçenek ile Whois’de yer alan iletişim bilgilerinizin yerine, kayıt edici firmanın iletişim bilgileri gelir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği sağlanmış olur.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bilgilerinizin gizliliği hem sizin hem de işletmenizin istenmeyen e-postalardan veya işinizle alakalı ayrıntıları bulmaya çalışan insanları sizden uzak tutar.

Gizlilik seçeneğini seçerek bir alan adı kaydettiğinizde, Whois bilgileriniz maskelenir. Alan adı kaydı sırasında verdiğiniz bilgilerin yanlış olmamasına dikkat edilmelidir. Alan adınızı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Alan adınızla alakalı herhangi bir sorun ortaya çıktığında kendinizi savunma yeteneğinden mahrum kalırsınız. Gizlilik seçeneğini seçtiğiniz takdirde, herhangi bir sorun olma ihtimalinde kayıt edici firmanın sizinle iletişim kurabilmesini sağlarsınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir