İçeriğe geç

Mail Server ve Mail Protokolleri Nelerdir ?

Kategori: Genel

Mail Server ve Mail Protokolleri Nelerdir ?

Mail Protokolleri günümüzde hızlı ve kolay bir şekilde haberleşmeyi sağlayan ve iş yaşamının kritik unsurlarından e-postaların alım ve gönderimleri sağlayarak, iletişim için bir ihtiyaca dönüşen bir yazılım sistemi haline gelmiştir. E-posta hizmetlerinde servis hizmeti (mail server) SMTP, POP3, IMAP olarak üç ana başlığa ayrılmaktadır.

Mail Server ve Mail Protokolleri Nelerdir ?

 

Mail Protokollerinin Kullanım Alanlarını ve Özellikleri

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol): E-posta gönderme protokolü bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişimi sağlayan protokoldür. Sadece e-posta göndermek için kullanılan bu protokolde, e-posta göndermek isteyen istemcinin bilgisayarı SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gerekli e-postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır. Outlook, Eudora, Kmail, Thunderbird, Evolution, Sylpheed gibi e-posta istemcileri SMTP servisinden faydalanırlar. E-posta almak için ise POP3 ya da IMAP protokolü kullanılır.

POP3 (Post Office Protokol 3 – Postane Protokolü 3): Bu protokol karşı sunucudan e-postaları indirmek için kullanılır. E-posta indirme işlemi TCP/IP bağlantısı üzerinden gerçekleşmektedir.  POP, posta kutularına erişimi ve basit indirme-silme gereksinimlerini karşılar. POP kullanan e-posta alıcıları (Örn:Outlook) sunucuya bağlanır, tüm mesajları alır, bu mesajları kullanıcının bilgisayarında yeni mesaj olarak saklar ve sunucudan siler ardından da bağlantıyı keser. Diğer protokoller, özellikle IMAP, daha fazla ve karmaşık işlemleri gerçekleştirebilir. Birçok e-posta alıcısı POP’u desteklediği gibi mesajları almak için IMAP’i de destekler.

IMAP:  (Internet Message Access Protocol): IMAP bir e-posta indirme protokolü olup diğer protokollerden farklı olarak sunucu ile eş zamanlı çalışır. POP3 servisi üzerinden kurulmuş e-posta hesaplarında Web Mail ya da program üzerinde değiştirilen, klasöre taşınan ya da silinen e-postalar eşlenmezken, IMAP kullanılan bir e-postayı Outlook üzerinden sildiğinizde Web Mail üzerinden de bu değişiklik anlık olarak gerçekleştirmektedir. Web Mail üzerinden de silinen bir e-posta Outlook’tan anlık olarak silinmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir