İçeriğe geç

Modemde voip ışığı nedir

Kategori: Genel

Modem ışıkları ne anlama gelir?

Bu yazımda modem ışıkları ne anlama gelir ve modem bağlantısı nasıl yapılır konularına değineceğim. İnternet arızası yaşadığımızda ilk bakacağımız yer genellikle modemdir. Bir çok modemde aşağıdaki resimde görebileceğiniz uyarı ışıkları bulunmaktadır. Bu ışıkları doğru yorumlayarak internet arızanızın nedenini tespit edebilir ya da belki çözebilirsin.

Yeşil yanarsa modem açık demektir. Yanmıyor ise kapalı anlamı taşır.
Modem açık olduğu halde bu lamba yanmıyorsa, ya adaptör ya da modem arızalı demektir.
Bu durumda yapılacak olan aynı model bir modem bularak adaptörü ve modemi denemek ya da modemi yetkili servisine kargo yoluyla göndermektir.

Bu lambamız internet sinyalinin modemine ulaşıp ulaşmadığını bildirir. Bu ışık sabit bir şekilde yanıyor ise internet sinyali sağlıklı bir şekilde geliyor demektir.
Bu ışık yanıp sönüyor ise modeminiz buluşmaya çalışıyor yani internet ortamına çıkmak için gerekli iletişimi sağlıyor anlamına gelir. Bir süre sonra bu ışığın sabit yanması gerekir.
Bu ışık yanmıyor ise internet bağlantınızda sorun var demektir. Bu durumda büyük ihtimalle santralden evinize kadar gelen kablolardan birinde bir arıza olduğu anlamına gelir.
Bu arıza şebekede olabileceği gibi bina ya da daire içi tesisatında da olabilir. Kesin sonucu evine gelecek olan arıza ekibi size söyler.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir