İçeriğe geç

Klavyedeki ‘F’, ‘J’ ve ‘5’ Tuşlarının Üzerindeki Çıkıntılar Ne Manaya Geliyor?

Kategori: Genel, ve Teknoloji

Klavyedeki ‘F’, ‘J’ ve ‘5’ Tuşlarının Üzerindeki Çıkıntılar Ne Manaya Geliyor?

Klavyemizde ‘F’, ‘J’ ve Numlock tarafındaki ‘5‘ tuşunun üstünde tampon benzeri bir çıkıntı vardır. Çoğu kullanıcı buna o kadar alışıktır ki gözden kaçırmaları gayet normal. Peki bu tuşları özel kılan şey ne?

Bilgisayarınızın QWERTY klavyesini incelerseniz  F, J ve 5 (Numpad) gibi birkaç tuşun üzerindeki küçük çıkıntıları fark edebilirsiniz. Bilgisayarınızın PC veya MAC, dizüstü veya notebook olması önemsiz, hepsinde aynı tampon tarzı çıkıntılar mevcut. Pek çok kişinin fark etmediği fakat fark edenlerin aklına takılan tek soru şu: Neden?

Bahsi geçen üç tuş, QWERTY klavyenin “Ev sırası” denilen orta satır tuşlarının bir parçasıdır. F ve J tuşlarındaki çıkıntıların emeli, parmaklarını klavyeye yerleştirirken ve klavyeye bakmadan, daktilo tipi 10 parmak yazı yazmayı kolaylaştırmaktır. Kullanırken anlayamayabiliriz fakat çıkıntılar, bir çeşit kas belleği yaratır. Üstelik görme engelliler de, bu mimariyi kullanarak klavyelerini çok daha elverişli kullanabilir. Ne de olsa bu çıkıntılar bir çeşit işaret fişeği konumunda.

Hızlı ve randımanlı yazım işlemleri için, F tuşuna sol işaret parmağını ve J tuşuna sağ işaret parmağımızı yerleştirmemiz gerekir. Böylelikle parmaklarımız, klavyeye bakmasak dahi hangi tuşun hangi yerde olduğunu tespit edebilir. 

Bir takım insanlar fiziksel klavyeyi çok hızlı ve randımanlı kullanırken, tablet ve akıllı telefonlardaki klavyeyi aynı düzeyde kullanamazlar. Bunun öncelikli nedeni tampon benzeri çıkıntılardan başka bir şey değildir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir