İçeriğe geç

Bilgisayarınızın Başlama Süresini Hızlandırmanın 3 Yolu

Kategori: Genel

Bilgisayarınızın Başlama Süresini Hızlandırmanın 3 Yolu

Bilgisayarınızın Başlama Süresini Hızlandırmanın 3 Yolu

Yirmi yıl önce, disk işletim sistemi zamanında, bilgisayarınızı açardınız ve neredeyse hiç vakit kaybetmeden işleme başlayabilirdiniz. Artık bilgisayarınızı açıyorsunuz ve Windows’a ulaşmak için bekliyorsunuz ve sonra bilgisayarın kullanıma hazır olması için biraz daha bekliyorsunuz. Eğer aşağıdaki üç adımı izlerseniz bu aşamalara katlanmak zorunda kalmazsınız.

1. Başlangıç Öğelerinizi Azaltın
Konuya girmeden önce bilgisayarların başlamasının neden bu kadar uzun sürdüğünü ve zamanla neden daha da kötüleştiğini açıklamamız lazım. Bilgisayarınız başladığında; bilgisayar sabit sürücünüzden bilgiyi daha hızlı olan RAM’e atar. Bilgisayarınızın taşıması gereken bilgi ne kadar çoksa bilgisayarın başlaması o kadar uzun sürer. Bilgisayarınız yaşlandıkça da daha çok bilgi birikir. Yani, eğer daha hızlı bir sabit sürücüye geçmeyecekseniz yapmanız gereken taşınacak bilgiyi azaltmak. Bunu yapmanın en iyi yolu başlangıçta otomatik olarak bazı programların yüklenmesini durdurmak olacaktır.

Bilgisayardaki birçok program otomatik olarak çalışmaya ayarlanmıştır ama çoğunun böyle olmasına gerek yoktur. Bu programların otomatik olarak çalışmasını engellemek için Başlat > Tüm Programlar > Başlangıç’a giriyorsunuz. Bu klasörde olan herhangi bir şey bilgisayarınız açıldığında çalışmaya başlıyor. Bu klasörde sağ tık yaparak ve ‘’Sil’’ seçeneğini seçerek önemsiz olan program ikonlarını kaldırın.

Not: Bu başlama klasöründen ikon silmek programı bilgisayarınızdan silmenize sebep olmuyor. Yani önemli bir şey silseniz de herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız.

Bu klasör başlangıç programlarının olduğu tek yer değil. Başlangıç öğelerini bulmak ve önemli olmayanların çalışmasını engellemek için “msconfig” komutunu çalıştırabilir ve “Başlatma” sekmesinden programları da kontrol edebilirsiniz.

2. Bilgisayarı Yavaşlatan İşlevleri Erteleyin
Otomatik olarak başlatmak isteyebileceğiniz ama hemen işlem yapacağınız bazı programlar olabilir. Startup Delayer gibi programlar bu programları bir kerede başlatmak yerine teker teker başlatır. Bu bireysel programların daha hızlı yüklenmesini sağlamaz ama sisteminizi süzerek ayırır. Böylece programları daha kısa sürede kullanmaya başlayabilirsiniz. Sadece güvenlik yazılımınızın ilk olarak çalışmaya başladığından emin olun.

3. Donanımınızı Bir Üst Model İle Güncelleyin
Yeni bir bilgisayar doğal olarak daha hızlı başlar çünkü daha güçlü bir donanıma ve daha temiz bir işletim sistemine sahiptir. Bununla birlikte belki de bilgisayarınızı yenileyebilecek yeterli paranız olmayabilir. Bu ikisinin bir ortası var.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir