İçeriğe geç

Ses Biyometrisi ve Ses Imzası Nedir?

Kategori: Genel

Ses Biyometrisi ve Ses Imzası Nedir?

Ses Biyometrisi ve Ses Imzası Nedir?

Ses Biyometrisi Nedir? 

İnsan sesi de parmak izi ve retina gibi kişiye özeldir ve eşsizdir. İnsan sesinin bu özelliğinden dolayı Çağrı Merkezlerinde güvenli işlemler yapmak amacıyla ses biyometrisi çözümleri, sesli imza ile kimlik doğrulaması gerçekleştirmede kullanılmaktadır.

Ses Biyometrisi, temel olarak bir ses imzasıdır. Müşterilere “ noktalı çizgide konuşma” imkanı sağlar. Ses biyometrisi yazılımı bir kişinin kimliğini “eşsiz” ses izi ile tanımlar. Her bir insanın ses izi, ağız ve boğazın fiziksel karakteristik özelliğine dayanarak oluşmuştur ve daha sonra gelen telefon aramaları üzerinde kimliklerini doğrulamak için Çağrı Merkezi yazılımları tarafından kullanılmaktadır. Hiçbir zaman iki sesin aynı olması mümkün değildir, ikizlerin bile farklı ses örnekleri bulunmaktadır.

Sonuç olarak bizde, arkadaşlarımızın seslerini yüksek kesinlik derecesi ile hızlıca ayırt edebiliriz. Belki de çoğumuz patronumuzun ve çalıştığımız birkaç kişinin dahi kimliğini, konuşmanın ilk birkaç saniyesinde belirleyebilir. Basitçe söylemek gerekirse, eşsiz doğası sebebiyle, ses bir şifre hizmeti verebiliyor, kimlik doğrulama işlemini kolaylaştırıyor ve hem kuruluşlar hem de müşteriler için hile riskini azaltıyor.

Nasıl çalışıyor?

Ses biyometrisi her bir müşterinin konuşmalarından belirlenen sesi kullanır, karakteristiğini ölçer ve sesi özgünleştirmek için bir iz oluşturur. Bu ses izleri, sese ait 50 den fazla eşsiz fiziksel niteliği (ağız biçimi ve boyutu, geniz, telaffuzu kapsayan davranışsal faktörler, vurgulama, konuşma hızı ve aksan) analiz eden ses biyometrisi teknolojisi tarafından oluşturulur. Bu kayıt işlemi genellikle, müşterilerin bir numarayı aradıkları ve ses izi oluşturmak için yeterli konuşma süresi ile sağlanan işlem yoluyla otomatik olarak yürütülür.

Çağrı Merkezleri, her bir müşteri için özgün bir ses izi oluşturmak ve onları Müşteri Ses izi Veri Tabanında depolamak adına var olan çağrı kayıt sistemlerini kullanırlar. Bu sistem gerçek ses kayıtlarını depolamaz, sadece konuşulan sesi fiziksel niteliğine göre ayırır ve izini çıkarır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir