İçeriğe geç

Mobil Seo Optimizasyonu

Kategori: Genel

Mobil Seo Optimizasyonu

Mobil Seo Optimizasyonu

Google mobil ilk dizinini test etmeye başladı. Bu yeni dizin, öncelikle sıralamanızın sinyalleri için web sitenizin mobil sürümüne bakacak ve mobil sürüm bulunmadığında masaüstü sürümüne geri dönecektir.

Dolayısıyla mobil devrimine  katılmakta yavaş ilerlediyseniz, şimdi harekete geçmenin zamanı geldi. Mobil  dünyaya hakim olmaya devam ederken Google ve diğer arama motorları mobil cihazlara giderek daha fazla önem verecek. Sitenizi Google’ın mobil ilk dizini için optimize etmek için atmanız gereken adımlar var.

1.Site Hızı

Google’ın Web Yöneticileri için Site Performansı videosunda (aşağıda) Geliştirici Programları Teknik Müdürü Maile Ohye, “İki saniye, e-ticaret web sitesinin kabul edilebilirliğinin eşiğidir. Google’da yarım saniyenin altında bir süre hedefliyoruz “dedi.” Kullanıcılar, web sitelerinin hızlı şekilde yüklenmesini beklemek için geldi ve Google da bunu yapıyor. Sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamak, mobil cihazlarda sıralamanız için gereklidir. Sayfa hızınızı optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Optimize images (Büyük boyutlu resimleri optimize edin. )Büyük resimler, bir siteyi yavaşlatabilir. Doğru boyutta olacak şekilde görüntüleri optimize etmek, hızlı bir şekilde kazanmanızı sağlar.

Minify code (Kodu kısalt). Bu, işlevsellik değiştirmeden gereksiz tüm karakterleri kaynak kodundan kaldırma işlemidir.

Leverage browser caching (Tarayıcı ön belleğini kullanın.) Tarayıcı önbelleği, bir kullanıcı bir web sayfasını ziyaret ettiğinde, yerel bir bilgisayara web sayfası kaynak dosyalarını depolar.

Reduce redirects(Yönlendirmeleri azaltın.) Çok fazla yönlendirme, sitenin yeniden yüklenmesine neden olabilir ve deneyimi yavaşlatabilir.

2.Css,JavaScript veya Resimleri Engellemeyin!

İlk zamanlar hatırlarsınız mobil cihazlarda javascriptler baya bir sıkıntı oluşturmaya başlamıştı. Bu öğeleri engellemek faydalı oldu. Sık sık daha fazla sorun yarattılar ve siteyi  kısaca batırdı diyebiliriz. Bugün bu artık bunlara gerek kalmadı. Çünkü artık akıllı telefonlar var.

Akıllı telefonlar, çoğu durumda, kullanıcıların sahip olduğu bilgisayarlardan daha güçlüdür. Onlara attığımız her şeyi halledebilirler. Akıllı telefon GoogleBot da bunları gerçekleştirebilir ve kullanıcıların yaptığı içeriği görebilir ve kategorilere ayırmak isteyebilir. Bu yüzden onları gizlemediğinizden emin olun.

3.Mobil Tasarım

Mobil tasarım, kendi başına bir sanat biçimidir. Kanımca, responsive tasarım en iyi yol olmakla birlikte, işleminiz ne olursa olsun, arama için mobil site tasarımını optimize etmek için bazı ipuçları.

*Flash kullanma : Apple mobil cihazlar için Flash’ı öldürdü. Birçok mobil kullanıcı, Flash öğelerini telefonlarında görüntüleyemediğinden bunları kaldırmanız gerekir. Ekstra serin öğelerinizi eklemek için HTML 5 veya Java kullanmak daha iyi.

*Pop-ups Kullanma :  Potansiyel müşteri yaratma önemlidir, ancak mobil siteniz pop-up’larla aşırı yüklendiyse, kullanıcılarınızı sinirlendirip gidersiniz. Bu, hemen çıkma oranını ve sıralamaları düşürmeyi garanti eder.

4.Sayfa Optimizasyonu

Mobil SERPS söz konusu olduğunda (arama motoru sonuç sayfaları) çalışmak için daha az alana sahipsiniz. Bu nedenle başlıklarınızı ve açıklamanızı özlü ve noktaya saklamanıza özen gösterin.

Bu, GoogleBot’un sayfanızı daha hızlı anlayabilmesinin yanı sıra kullanıcının sizin kim olduğunuzu daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Bu, daha yüksek tıklama oranı ve iyileştirilmiş sıralamaya yol açacaktır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir