İçeriğe geç

Müşteri Ilişkileri Yönetimi (CRM) Nedir?

Kategori: Genel

Müşteri Ilişkileri Yönetimi (CRM) Nedir?

Müşteri Ilişkileri Yönetimi (CRM) Nedir?

Müşterileri beklentilerini daha fazla anlamak için gerekli verileri toplamaya ve elde edilen bilgiler ışığında yeni çalışma stratejileri geliştirmeye CRM yani Müşteri İlişkileri Yönetimi, bu yönde geliştirilen yazılımlara da CRM programı denir.

CRM (Customer Relationship Management) “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi crm bize müşterilerimizi yakından tanımayı olanak sağladığı gibi gündelik işlerimizi planlı ve düzenli bir şekilde yapmamızı sağlar. CRM kavramının temelinde müşteriyi anlamak, onun ihtiyaçları doğrultusunda ona ürün ve hizmet desteği vermek, mevcut müşterilerine elde tutabilmektir. Ayrıca Crm uzun süreli ve karlı müşteri ilişkileri kurmayı hedefleyen ve şirketleri bütün birimlerini kapsayan bir iş stratejisidir. CRM’in bugün gündeme gelmesinin en büyük sebebi, çok rekabetçi bir hal alan ticari pazar ortamında müşteri beklentilerini karşılamak için şirketlerin giderek daha fazla ve daha iyi hizmeti üreterek rakiplerden daha etkin biçimde müşteriye sunmak durumunda bir birileriyle yarış içinde olmalarıdır.

Operasyonel CRM sistemi

Verilerin toplanmasında kullanılabilecek en etkili yöntem, müşteri ilişkilerini yürüttüğümüz CRM programı ile uygulanan operasyonel bir sistem olabilir. Bu tip bir CRM yazılımı ile aktivite, teklif, sipariş, fatura, tahsilat, teknik destek gibi bütün şirket operasyonlarını uygularken aynı zamanda ihtiyacımız olan müşteri bilgileri için geniş bir veri bankasını da oluşturabiliriz.

Analitik CRM sistemi

Elde ettiğimiz verilere doğru bir şekilde bakıldığında CRM kısaca, müşterilerimizin beklentilerini anlayan bir firma olmayı, onların istediği şekilde ürün ve hizmet üretmeyi ve şirketimize rekabet avantajı sağlayacak fırsatları görmeyi mümkün kılar. Bunu sağlamanın en etkili yolu, kullandığımız CRM programının bu tip analitik incelemelere imkân veren bir sistem olmasından geçer.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir